Dünya Çapında Hizmet Vermekteyiz.

Sera Bitkisi Askı Tel Sistemi

Sera Bitkisi Askı Tel Sistemi

Sera içerisinde yetiştirilen bazı bitkilerin zeminden yukarıya doğru uzaması ve bu uzama sırasında da desteklenmesi gerekmektedir. Bazı seralarda bu yöntem direklerde ya kamışlar sayesinde sağlanırken, modern sera uygulamalarında tel vasıtasıyla bitkilerin istenilen desteği alması sağlanır. Bu sayede fasulye, salatalık veya börülce gibi yetiştiricilikler sırasında bitkinin ideal havayı alarak yetişmesine yardımcı olunur.

Sera kurulumu gerçekleştirilirken, ilk aşamada sera içerisinde yetiştirilecek bitki türleri belirlenir. Çünkü sera özellikle sonbahar ve kış mevsiminde sebze ya da meyve yetiştirmek ya da fide yetiştirmek için kullanılan ideal tarım alanlarından birisidir. Örnek olarak yaz mevsimlerinde sağlıklı ve verimli şekilde yetiştirilen fasulye, sonbahar ve kış mevsiminde de sera içerisinde yetiştirilebilir.
Sonbahar ve kış mevsiminde sera içerisinde fasulye ya da salatalık gibi bitkiler yetiştirilirken, bu bitkinin tıpkı yaz mevsiminde olduğu gibi yukarıya doğru ulaşacak ve düzenli şekilde yetişecek bir yapı elde edilmesi gerekir. Bu yapının sağlanması sırasında da Bozkurt Sera tarafından kurulan sera sistemleri içerisinde tel uygulamaları ile askı yöntemine yardımcı bir sistem geliştirilmiştir.

 

Sera Bitkisi Askı Tel Sistemi Nasıl Kullanılır?

Sera bitkileri içerisinde tel sisteminin kullanılması ile birlikte bitkilerin daha sağlıklı şekilde yetişmesi için ideal yükseklikler oluşturulurken, bu uygulama için de yine modern bir teknik tercih edilmektedir. Belirli materyallerin kullanılması ile birlikte sera içerisinde ideal yükseklikte askı noktaları oluşturulur ve bu askılar ile tel ayrıntısının buluşması için özel aparatlar kullanılır.

Örnek olarak sera içerisinde fasulye yetiştiriciliği gerçekleştirilirken, bitkinin uç kısmından yukarıya doğru düzenli şekilde uzaması için bir tel vasıtasıyla yukarıya ulaşması sağlanır. Bu malzeme yukarıya doğru ulaşırken, gergin ve dik bir şekilde durabilmesi açısından da askı aparatları ile yukarıda kurulan askı mekanizmasına ulaştırılır.

Kullanılan mekanizma özel bir şekilde geliştirilmiş ve pratik bir şekilde kullanılan bir yapıya sahiptir. Bu mekanizma özellikle uzun boylu bitkilerin yetiştirilmesi açısından Bozkurt Sera tarafından gerçekleştirilen sera uygulamalarında mutlaka kullanılmaktadır. Bu bağlamda domates, biber, salatalık, fasulye veya kabak gibi birçok farklı sebzenin yetiştirilmesi açısından sera uygulamalarında Bozkurt Sera ile çalışılarak askı tel sistemi talebi gerçekleştirilebilir.