Dünya Çapında Hizmet Vermekteyiz.

Fide Üretim Seraları

Fide Üretim Seraları

Mevsimlik bitkiler olarak sebzeler tek kullanımlık bir şekilde edilen fideler sayesinde birkaç aylık üretim için kullanılır ve genellikle yaz mevsimi tarım uygulamalarında ihtiyaç olarak görülmektedir. Bu konuda örnek olarak domates, patlıcan ve biber gibi meyve/sebzelerin fidelerinin elde edilmesi açısından da son yıllarda fide serası çiftçi ve tüketici için büyük bir katkı sağlamaktadır.

Normal koşullarda ilk günlerden bu yana seracılık faaliyetlerinde özellikle sonbahar ve kış mevsiminde meyve ve sebze yetiştiriciliği yapıldığı düşünülmektedir. Aslında günümüzde de seracılık aynı şekilde sebze ve meyve yetiştiriciliği için tercih edilse de yine sebze ve meyve fidesi yetiştirme açısından da seracılık faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Farklı bir açıdan bakıldığında resmi merciler tarafından verilen hibeler ve sağlanan destekler ile birlikte de fide üretim seraları kurulması gibi bir yönlendirme yer almaktadır. Çünkü sonbahar ve kış mevsimi içerisinde serada sadece meyve ve sebze yetiştirilmesi, yaz mevsiminde yeniden fide elde edilmesi ve sonrasında tarıma başlanması gibi bir sıkışıklığı ortaya çıkarmaktadır. Ancak imkanı bulunan seracı, hem sebze ve meyve hem de sebze meyve fidesi yetiştiriciliği açısından sera kullanarak daha hızlı ve yaz için daha avantajlı bir durum elde edebilir.

 

Fide Üretim Seraları Nasıl Kullanılmaktadır?

Profesyonel bir şekilde bugün Türkiye’de Bozkurt Sera sayesinde kurulumu elde edilen fide üretim seraları tıpkı sebze ve meyve yetiştiriciliğinde olduğu gibi bir kullanım ortaya çıkarmaktadır. Bu seralar hassas bir yapıya sahip olarak sulama sistemleri ve havalandırma sistemi gibi her ayrıntısıyla profesyonel bir kurulum gerektirir. Bu nedenle mutlak olarak proje bazlı bir çalışma gerçekleştirilir.

Bozkurt Sera ile çalışmanız vasıtasıyla fide serası uygulaması gerçekleştirmesi için öncelikle arazide ölçüler alınır, iklim koşulları ve bölge koşulları göz önünde bulundurularak uygulama projesi hazırlanır. Örnek olarak fide yetiştirilen seralarda en önemli ayrıntılardan birini fide sehpası oluşturmaktadır. Benzer şekilde sulama sisteminin oluşturulması için boom sistemi gibi bir ihtiyaç bulunmaktadır.

Fide yetiştiriciliğinde serada kullanılan boom sistemi sulamayı çok daha pratik ve güçlü bir hale getirirken, fideliğin daha yüksek bir verim ortaya koymasına yardımcı olur. Ayrıca bu nokta otomasyon sistemi sulama ile ilgili çalışmaların da en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Raylı sistem ile kullanılan bu sulama, aslında sera faaliyeti içerisinde iklimlendirme uygulaması ile eşleşecek bir şekilde sağlanır. Tüm bu noktalar Bozkurt Sera tarafından proje dahilinde görülerek, en yüksek hassasiyet ile fide seraları hazırlanır.