Dünya Çapında Hizmet Vermekteyiz.

Hafif Çelik Yapılar

Hafif Çelik Yapılar

Betonarme yapıların inşa edilmesi yerine daha hızlı ve pratik bir şekilde inşaat çalışmasının gerçekleştirilmesi açısından hafif çelik yapılar bugün birçok farklı noktada tercih edilen yapılardır. Bu yapılarda taşıyıcı nitelikte yapı elemanları için galvaniz kaplı hafif çelikten malzeme kullanımı tercih edilirken, soğuk şekillendirme yapılarak yapının istenilen şekli elde edilir.

 

Hafif Çelik Yapılar Nedir?

Bugün yapı sektöründe ve inşaat alanında çok fazla kullanılan bir hale gelen hafif çelik avantajlı bir yere sahiptir ve tıpkı betonarme yapılarda olduğu gibi şartnameler ve proje sayesinde üretimi gerçekleştirilir. İdeal olarak günümüzde 6 kata kadar uygulanması istenilen yapılarda kullanımı tercih edilebilen bu yapılar betonarme yapılara göre çok daha uzun bir kullanım sağlamaktadır.

 

Hafif Çelik Yapıların Özellikleri Nelerdir?

Kullanım alanı çok geniş bir noktaya ulaşan hafif çelik yapılar özellikle ofis, şantiye alanı veya konut olarak kullanılabilir. Hatta okul gibi bir kamu kurumu olarak çelik yapılar inşa edildiği de görülebilir. Çünkü bu yapılar temel özellikleri ile birlikte depreme karşı dayanıklı, uzun ömürlü, dekorasyonu kolay ve inşaatı çok daha hızlı bir yapı olarak görülmektedir. Fiziksel özellikler açısından hafif çelikten inşa edilmiş yapılar içerisinde isteğe bağlı olarak tüm tesisat uygulamaları sağlanabilir ve istenilen yapının tüm özellikleri betonarme yapılarda olduğu gibi uygulanarak kullanım elde edilebilir.

 

Hafif Çelik Yapıların Betonarme Yapılara Göre Avantajları

Çelik yapılar, modern bir sistem olması ile birlikte bugün fabrika üzerinde makine kontrolü sayesinde üretilir ve montaj vasıtasıyla inşaat alanında uygulama yapılır. Bu sayede de uygulama kolaylığı oluşturması ile birlikte hafif çelikten elde edilmiş olan yapılar, betonarme yapılara göre çok daha avantajlı bir kullanım oluşturmaktadır. Bu avantaj özellikle betonarme yapılara göre kullanım ömrü konusunda ortaya çıkmaktadır. Bu noktada kullanım ömrü çoğu zaman 180 yıl gibi bir dayanıklılık dahi oluşturabilir.

Bozkurt Sera bu tip uygulamalarda birebir olarak hazırlanmış bilgisayar destekli projenin net üretimini yapmakta ve montajı net olarak yerinde gerçekleştirmektedir.  Günümüzde birçok noktada hafif çelik yapılar projeye uygun bir şekilde üretilmiş olsa da uygulama konusunda mühendis denetimlerinde görülen eksiklikler nedeniyle güvensiz bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak Bozkurt Sera sayesinde çok uzun bir kullanım ömrü elde edecek hafif çelikten bir uygulama için teknik şartlara uygun bir montaj ile hizmet alınabilir.