Dünya Çapında Hizmet Vermekteyiz.

Gotik Sera Modelleri

Gotik Sera Modelleri

Fiziki yapısı ile birlikte sera, bir tünel vasıtasıyla gerçekleştirilen ve hem yanlardan hem de üst kısımdan kapalı bir tarım alanıdır. Bu tarım alanlarında modern olarak en çok kullanılan sera modelleri içerisinde de gotik yapılar yer almaktadır. Çünkü bu yapı sayesinde hem iklimlendirme hem sulama hem de yapı kullanımı açısından avantaj elde etmektedir.

Sera kullanımı açısından en çok talep edilen noktalardan birisi geniş hacim elde edilmesidir. Bu hacmin elde edilmesi kapsamında da gotik kullanım en çok tercih edilen noktalardan birisidir. Mimaride de aynı tarzın görülmesiyle birlikte örnek verilebilecek şekilde bu mimari ile inşa edilen bir sera güneş ışınlarından çok daha güçlü bir şekilde yararlanarak üretime katkı sağlayabilir.

Günümüzde ideal olarak gotik tarz ile inşa edilmiş sera modellerine bakıldığında, çoğu zaman 9,6 metre ya da 12,8 metre gibi tünel genişliği bulunan sistemler görülmektedir. Oluk altı genişliği ideal olarak 5 metreye kadar ulaşabilecek şekilde kurulan bu seralarda, dış kaplama ve üst kaplama açısından da özellikle plastik malzeme tercih edilmektedir. Ayrıca polikarbon kullanımı da görülmektedir.

 

Gotik Sera Modelleri Neden Avantajlıdır?

Sera uygulamalarında Bozkurt Sera tarafından da tercih edilen gotik modeller avantajlara sahiptir. Bu modellerde daha önce bahsedildiği şekilde bilhassa geniş hacim fırsatı elde edilmektedir. Bu sayede seracılık faaliyetleri daha pratik, rahat ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu modellerde çalışmalarındaki su damlaması problemine çözüm getirme imkanı bulunmaktadır.

Sera çalışmaları gerçekleştirirken, özellikle güneşli havalarda ve yağmurlu havalarda seranın plastik örtüsü üzerinden bitkiye su damlaması sıkıntısı yaşanır. Bu sıkıntıların önüne geçmek, sera çalışmalarında çok önemli bir noktadır ve gotik model ile inşa edilmiş bir serada bu sıkıntının önüne geçmek mümkün olabilir. Çünkü plastikten bitkiye doğru damlayan su azaltılır ve yoğunlaşan su damlalıklara ulaşarak daha kolay bir şekilde akış gerçekleştirir.

Bu tip sera uygulamalarında temel olarak bakıldığında Bozkurt Sera tarafından birçok farklı noktada uygulanan geniş hacim yapısına sahip uygulamalardır. Yine temel özellikleri ile birlikte gotik modeller yüksek rüzgara ve çok yağışlı bölgelere uygun bir yapı oluşturmaktadır. Tropikal bölgelerde çok daha güçlü bir şekilde kullanılabilir ve aslında bütün mevsimlere adapte olacak şekilde ideal bir yapı oluşturmaktadır.