Dünya Çapında Hizmet Vermekteyiz.

Cam Sera Modelleri

Cam Sera Modelleri

Tarımda sera çalışmalarının gerçekleştirilmesi, genellikle mevsimsel bir yapıyla sağlanır. Çünkü seranın temelini kaplama malzemesi oluşturur ve çoğu zaman kaplama malzemesi mevsimlik kullanım oluşturur. Fakat cam sera çok daha uzun ömürlü bir sera kullanımı elde edebilmek açısından fiziki kalite sağlayarak kullanılabilir.

Seranın kaplama malzemesinde cam kullanılması, özellikle kullanım ömrü açısından çok daha uzun bir yapının elde edilmesini sağlar. Bu yapı özellikle yetiştirilecek bitkinin türüne ve seranın kullanıldığı iklime bağlı olarak tercih edilebilir. Bozkurt Sera tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda kullanım ömrü 49 yıl olarak belirtilmektedir. Yaklaşık 50 yıllık bu ömür, çok daha uzun ve konforlu bir sera tarımına imkan sağlar.

Seralarda kaplama malzemesi için cam kullanımı tercih edildiğinde, özellikle temperli camlar kullanarak çok yüksek bir dayanıklılık elde edilir. Bilhassa çatı kısmında temperli camlar kullanılarak tüm hava koşullarına karşı zarar görmeyecek bir sera uygulaması elde edilir. Kaplama malzemesi olarak kullanılan cam açısından da ultraviyole ışınlara karşı korumalı ve kimyasal bulunmayan yani bitkilere tepki oluşturmayacak cam malzeme tercih edilir.

Cam Sera Modelleri Uzun Ömürlü Bir Yatırımdır

Sera çalışması için uzun ömürlü bir yatırım gerçekleştirmek açısından cam sera en doğru tercih olarak görülmektedir. Çünkü plastik ve polikarbon seralar en fazla 3 yıl dayanırken, ışık geçirgenliği ve kullanım süresi açısından cam çok daha güçlü bir yapı oluşturmaktadır. Özellikle sera içerisinde ideal ısının elde edilebilmesi için enerji tüketimi kapsamında da camın büyük bir avantajı bulunmaktadır.

Sera tarımı gerçekleştiren kişinin bildiği üzere ışığın %1 oranda fazla gelmesi hasadın da %1 oranda artmasını sağlar. Yani bu açıdan bakıldığında, cam kullanımı ışık geçirgenliği açısından da büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Daha fazla ışık alan meyve/sebze daha homojen, daha olgun ve daha lezzetli bir verim sağlayabilir.

Bozkurt Sera tarafından gerçekleştirilen uygulamalarda cam seranın dış kısmında da kullanılan difüze sıvısı özenle seçilmektedir. Daha yüksek verim sağlayan bu sıvı, kalsiyum eksikliği gibi sorunların azaltılmasını sağlar. Tüm bu ayrıntılar ve avantajlara bakıldığında çok daha uzun ömürlü ve birçok alanda en iyi bitkinin yetiştirilmesini sağlayacak seralar için Bozkurt Sera ile çalışılarak cam modeller tercih edilebilir.