Seracılık Nasıl Yapılmalıdır ?

Sahip olduğunuz tarım arazisini dört mevsim kullanarak ürün elde edebilmek ve gelir sağlayabilmek için sera tarımının nasıl yapılması gerektiğine dair bilgilere sahip olmanız gereklidir.

Çünkü seracılık normal tarıma göre farklı ayrıntılar gösterir ve farklı bir hassasiyet sayesinde gerçekleştirilir. Örneğin, sahip olduğunuz arazinin özelliklerine göre doğru sera kurulumunu yapmanız ve kurduğunuz sera içerisinde de doğru bitkiyi yetiştirmeniz gibi ayrıntılar bulunur. 

Alana Göre Sera Tipi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Seracılık faaliyetlerine başlamadan önce sahip olduğunuz araziyi göz önünde bulundurmalı ve doğru sera seçimini yapmalısınız. Temel olarak sera yüksek nem oranı, ısı kontrolü ve sağlıklı sulama oluşturarak daha ideal bitki yetiştirmek için avantajlar sağlar. Bilhassa yeşil bitkiler için ideal ışığı ve ısıyı yaratarak tarımda avantaj oluşturur. 


Bozkurt Sera tarafından gerçekleştirilen uygulamalara bakıldığında, malzeme olarak cam sera, plastik sera ve polikarbon sera gibi uygulamalar yapıldı görülebilir. Öte yandan fiziki açıdan gotik sera veya tünel sera gibi uygulamaların gerçekleştirildiği de görülebilir. Bu uygulamalarda kullanılan malzemenin ışık geçirgenliği, kullanım ömrü, fiziki yapı, yetiştiriciliğe sağlayacağı katkılar ve birçok nokta seçimlerinizi etkileyecektir. 


Sera seçimlerinde öte yandan bakıldığında da en önemli ayrıntılardan birini bütçe ayrıntısı oluşturmaktadır. Eğer gerçekleştireceğiniz yetiştiriciliğe bağlı şekilde yüksek bir sermayeye sahip iseniz, yüksek ve dayanıklı malzemeden üretilmiş cam sera gibi bir uygulama tercih edebilirsiniz. Ancak yüksek bir sermayeniz bulunmuyorsa, bu konuda alçak sera seçimi farklı mevsimlik bitkilerin yetiştirilmesi ve mevsimlik yetiştiricilik için tercih edilebilir. 

Seracılıkta Doğru Bitki Seçimi Nasıl Sağlanır?

Bozkurt Sera sayesinde elde edilen avantajlara bakıldığında doğru sera uygulaması tercih edilirse, bitki seçimi de çok doğru bir şekilde yapılarak en iyi verim ve en sağlıklı üretim sağlanabilir. Bu konuda sera uygulaması için doğru bitki seçimi gerçekleştirmek istiyorsanız, profesyonel bir şekilde uzmanlardan destek almanız en doğru tercihleri sağlayacaktır. 


Doğru bitki seçimi gerçekleştirmek için öncelikle her ilde bulunan resmi kurumlar olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerinden destek alınabilir. Ziraat mühendisleri ile görüşme gerçekleştirilerek bölge için ideal sebze, meyve, fide veya uzun ömürlü bitkiler tercih edilerek sera üretimleri gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Güneydoğu ve Akdeniz gibi bölgelerde kış mevsimlerinde sera yetiştiriciliği sayesinde domates ve biber gibi sebzeler ya da meyveler yetiştirerek iyi bir üretim ve ekonomik olarak daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.